Organizace příbuzných duševně nemocných

Janine Berg – Peer se svou dcerou Henriette byla 11.11.2019 milým hostem společného semináře CRPDZ a Sympathey, pořádaného v Praze pro rodinné příslušníky duševně nemocných z celé republiky. Mistrně překládala paní Veselá (na fotografii uprostřed).

Janine (žije v Berlíně) napsala pro rodinné příslušníky duševně nemocných tři knihy: „Schizofrenie je svinstvo, mami“, dosud nepřeloženou do češtiny, „Sebeobětování není řešení“ a „Moderování svépomocných skupin – rady, tipy, doporučení“, obě přeloženy do češtiny. V březnu 2020 ještě vyjde její 4. kniha o tom, jak se připravit na stáří: „Kdo se připravuje dříve, není přece hned mrtvý“.

Tématem semináře byla prezentace myšlenek z knihy „Sebeobětování není řešení“. Janine, skvělá a nadšená vypravěčka, nás přítomné velmi zaujala. Popudem k napsání knihy byl totální nedostatek vydaných praktických rad a doporučení pro soužití rodinných příslušníků se svými duševně nemocnými dětmi.

Při své prezentaci se Janine často obracela na svou dceru se zkušeností s duševním onemocněním, aby vysvětlila, jak se cítila a proč reagovala na různé situace určitým způsobem. Byli jsme svědky jak pohledu matky, tak dcery. To bylo velkým obohacením a na 3 hodiny (Janine by jistě zvládla i více) zcela upoutaly početné publikum.